Menu Close

Ulusal Bayrak

Ulusal Bayrak

Eastern Turkistan Flag
Doğu Türkistan Bayrağı (Kök Bayraq [Gök Bayrak])

TARIHI

20. yüzyılın başlarında, Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını yeniden kazanmaya ve Çin işgalinden kurtarmaya çalışan Doğu Türkistan’da Uygur liderliğindeki bir milli uyanma hareketi şekillenmeye başladı. Birkaç yıl süren bir Ulusal Kurtuluş Savaşı yaptıktan sonra, bu amaç kısmen 12 Kasım 1933’te Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin (12 Kasım 1933 – 16 Nisan 1934) Kaşgar’da kurulmasıyla gerçekleştirildi. 11 Kasım 1933 arifesinde, Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin on altı bakanı, birkaç ay önce Doğu Türkistan Bağımsızlık Derneği’nin (ETIA) önerdiği Kök Bayrak’ı Doğu Türkistan ulusal bayrağı.

Kök Bayrak [Mavi Bayrak], Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin Ulusal Bayrağı olarak da kullanıldı (12 Kasım 1944 – 20 Aralık 1949). Doğu Türkistan’ın 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nce işgalinden bu yana, bayrak Çin işgal kuvvetleri tarafından yasaklandı. Doğu Türkistan’ın bağımsızlığının simgesi olarak kalmaya devam ediyor ve dünyadaki tüm Doğu Türkistan ve Uygur örgütleri tarafından oybirliği ile kullanılıyor ve kabul ediliyor.

Doğu Türkistan Ulusal Bayrağı Sembolizminin Açıklanması

• Mavi renk (arka plan) gökyüzünün renginden alınır ve Türk kültüründe gökyüzünü temsil eden baskın bir renktir, esasen mavi Türkleri temsil eder.
• Mavi renk aynı zamanda Köktürk Khaganate (İmparatorluk) bayrağından gelir ve renk birçok Türk imparatorluğunun ve ulus devletin bayrakları üzerinde de bulunur.
• Hilal muzaffer (yenilmez) kavramını temsil eder ve mutlaka bir İslami sembol değildir, aslında hilali İslam dünyasına sokan Türklerdir.
• Yıldız Türk milletini temsil eder, aynı zamanda Beyaz Hun (Heptalit) İmparatorluğu ve diğer çeşitli Türk imparatorlukları ve devletlerinin bayrağında bulunur.
• Ayrıca, bu Mavi Bayrak’ın başlangıçta Doğu Türkistan için Çin işgalinden kurtuluş ve bağımsızlık yolunda ölen 250.000 şehitin kanıyla kazanıldığı belirtilmelidir.
• Mavi bayrak, Doğu Türkistan halkı için ulusal bağımsızlık ve özgürlüğün simgesidir.